Chociaż przeważająca większość osób posiada już swoje własne, typowo indywidualne samochody, a przynajmniej jeden samochód na rodzinę, wciąż bardzo wiele z tych osób decyduje się korzystać z pojazdów raczej dość sporadycznie. Dzieje się tak zazwyczaj ze względu na wysoką cenę paliw, która utrzymuje się na polskim rynku już od bardzo wielu lat.

Drogie paliwo, skąd to się wzięło?

Ilekroć podjeżdżamy na stację benzynową, przechodzi nas przysłowiowy dreszcz i dostajemy ciarek na plecach, gdy widzimy aktualną cenę benzyny lub oleju napędowego. Okazuje się, że jazda autem bywa bardzo mocno nieopłacalna ekonomicznie, ponieważ litr benzyny kosztuje tyle, że wszyscy, którzy wybierają się w dalszą podróż, zdecydowanie bardziej wolą korzystać z komunikacji międzymiastowej. Oczywiście plusem przemawiającym na wybór i korzystanie z własnego samochodu jest wygoda i komfort podróżowania.

Jak to się dzieje, że ceny paliw wciąż stoją tak wysoko? Oczywiście koszty wydobywania i sprowadzania paliwa nie są małe, jednak należy zwrócić również uwagę na spore marże każdego dostawcy paliwa. Stacje paliw to wielkie korporacje, które od wielu już lat są liderami na rynku paliwowym. Każdy z nas może z zamkniętymi oczami wymienić stacje, które najczęściej spotkać można przy polskich drogach. Wielkie koncerny paliwowe nie boją się konkurencji, nie mają więc również powodu, aby obniżać ceny paliw. A przecież ludzie samochodów potrzebują, oznacza to, że wciąż będą jeździć i nadal kupować paliwo.

Dlatego też właśnie nawet najtańsze paliwo jest drogie. Gdy kilka czy też kilkanaście lat temu znacznie wzrosły ceny benzyny i oleju napędowego, wiele osób zdecydowało się przerobić swoje samochody na gaz, aby podróżowanie tymi pojazdami było znacznie tańsze. Nie minęło jednak wiele czasu, aż wzrosły także ceny LPG. I chociaż nadal gaz jest zdecydowanie najtańszy, to wciąż istnieje groźba, że i to z biegiem czasu się zmieni na gorsze.

Osoby, które dużo jeżdżą doskonale wiedzą, jak wiele pieniędzy wydaje się miesięcznie na paliwo. Podróżowanie po mieście i długotrwałe stanie w korkach nie jest w żaden sposób ekonomiczne, ponieważ spalanie jest bardzo wysokie, powoduje to więc szybkie zużycie paliwa przy małej, przejechanej odległości. Okazuje się więc, że nawet codzienne wyjazdy do pracy kilka lub kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania, mogą okazać się niezwykle kosztowne. Niestety, ceny paliwa wciąż rosną, a my nie możemy nic na to poradzić jak tylko dostosować się i zaakceptować ten właśnie fakt.