Giro d’Italia to drugi najstarszy i najtrudniejszy wyścig etapowy, po raz pierwszy zorganizowany w 1909 r. Jego długość wynosi zwykle między 2500-4000 km pokonywane w 10-22 etapach. Lider klasyfikacji ogólnej nosi nietypową, różową koszulkę (maglia rosa). Podobnie jak w przypadku jego odpowiednika, żółtej koszulki z Tour de France, kolor również pochodzi od koloru papieru gazety organizatora – Gazzetta dello Sport.

Włoski wyścig

Tylko trzem zawodnikom w przeszłości udało się wygrać Giro pięć razy. Byli to Alfredo Binda, Fausto Coppi i Eddy Merckx. To pokazuje, jak trudny i niezwykle wymagający jest ten wyścig. Nie da się bowiem ukryć, że włoski klasyk to jeden z najtrudniejszych wyścigów. Odbywa się on zawsze w okolicach maja, a puchar za zwycięstwo w tym prestiżowym wyścigu jest jednym z najbardziej imponujących trofeów na świecie.

tdf

Giro d’Italia 1909 był pierwszym wyścigiem tradycyjnej pętli etapowej. Składał się on z ośmiu etapów i prowadził z Mediolanu na południe Włoch, do Neapolu i z powrotem. Zwyciężył, w tym pierwszym historycznym wyścigu, edycji o sześć lat młodszej od Tour de France, Luigi Ganna. (Zobacz tutaj)

Historia

Zaczęło się 13 maja 1909 roku w Rondò di Loreto w Mediolanie o 2:53, od pierwszego etapu, który prowadził z Mediolanu do Bolonii. W ogóle, w pierwszej edycji na rowerzystów czekało osiem etapów o łącznej długości 2448 km. Między etapami były dni wolne, co wynikało z faktu, że Gazzetta dello Sport, która to organizowała wyścig, wychodziła tylko raz na dwa dni.

W wyścigu wzięło udział 127 sportowców, w tym 20 zagranicznych kolarzy. Do mety dotarło tylko 49. Wszyscy uczestnicy zostali sfotografowani przed startem, więc nie było wątpliwości, co do ich tożsamości. Klasyfikacja została zaliczona. Premie w tej pierwszej historycznej edycji wyniosły 25 000 lirów, z czego 5325 wygrał Luigi Ganna.

rowery

Protesty podczas wyścigu

Już pod sam koniec wyścigu Carlo Galetti próbował zrzucić Gannę z pierwszego miejsca, wykonując kilka zgłoszeń protestowych. Argumentował, na przykład, że kolega z drużyny Ganny, Danesi, udzielił mu pomocy poza wyznaczonym obszarem bezpośrednio w końcowym etapie. Ale organizatorzy odrzucili protesty i potwierdzili zwycięstwo Ganny. Gdyby wyścig był oceniany według dzisiejszych standardów, zwycięzcą zostałby Giovanni Rossignoli z dwudziestotrzyminutową przewagą nad Galettim, podczas gdy Ganna zająłby trzecie miejsce ze stratą 37 minut.

Pierwsze lata Giro d’Italia to gonienie sławy Tour de France, co de facto nie udało się do dzisiaj. Jednak warto wiedzieć, że Giro d’Italia pozostaje jednym z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie i właściwie zwycięstwo w nim jest drugim najważniejszym trofeum kolarskim na świecie. Wraz z hiszpańską Vueltą wspólnie tworzą trio nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami sportowymi roku. https://fox.sklep.pl/