Logistycy dużych firm transportowych mają praktycznie każdego dnia pełne ręce roboty, gdyż wyjazdy w dalsze lub bliższe trasy odbywają się właściwie codziennie, a gdy jedne samochody wyjadą, należy już ustalać plan wyjazdów na następne dni dla kolejnych dostaw. W swojej pracy logistyk musi dopilnować ciągłości wyjazdów i dostawy ładunku do wyznaczonego miejsca. Dlatego też między innymi nawet doświadczony logistyk może czasami zmierzyć się z pewnymi, najróżniejszego rodzaju trudnościami. Są one związane najczęściej z ustaleniem wszystkich punktów dojazdu i wyznaczaniem przedziału czasowego, w którym kierowca danego składu ma dotrzeć do klienta.

Trudna praca logistyka

Współcześni Klienci bywają bardzo wymagający i szczególną uwagę zwracają na to, czy kierowca dotarł z towarem o ustalonym czasie. W wielu przypadkach jednak firmy transportowe mogą określić przedział czasowy sięgający plus – minus do około dwóch godzin, w których kierowca ma znaleźć się na miejscu.

Jak więc ustalić najbardziej dokładny czas?

Doświadczony logistyk może jasno określić czas dojazdu do poszczególnych miejscowości z wysyłanym składem. Jednak pomniejsze wsie i małe miasteczka to już coś innego. Są miejsca, które leżą kilkanaście kilometrów od głównej trasy, a droga do nich wiedzie przez las lub inne trudno przejezdne wertepy. Określenie dokładnego czasu dojazdu w takich przypadkach jest bardzo trudne i pracownik firmy logistycznej musi wykazać się naprawdę dużymi umiejętnościami przewidywania i myślenia przestrzennego, aby móc z góry ustalić właściwy przedział czasowy.

Oczywiście żaden logistyk nie może wszystkiego dokładnie przewidzieć. Ruch na drogach, owszem, da się jakoś ogólnie określić, jednak jeżeli chodzi o wypadki lub nieprzewidziane roboty drogowe, sprawa zaczyna się już nieco bardziej komplikować. Dlatego też właśnie czasami klienci po prostu muszą niejako zrozumieć opóźnienie, gdyż nic nie da się z nim zrobić.

Ustalanie tras w dużych firmach

Szeroko rozwinięte przedsiębiorstwa transportowe wysyłają każdego tygodnia mnóstwo samochodów w trasę krajową oraz zagraniczną. Do logistyków należy ustalanie wszystkich tych tras i choć często są one podobne, zawsze trzeba wprowadzić pewne zmiany. Na większą skalę nie jest to trudne zadanie i często zdarza się, że praca logistyka polega właśnie głównie na dokonywaniu takich zmian w trasach. Jeżeli jednak nagle pojawi się jakieś nieprzewidziane zlecenie, całą drogę trzeba ustalić od zera. Dlatego duże firmy transportowe poszukują logistyków z doświadczeniem. Osób, które posiadają już wiedzę w tym temacie i nie trzeba ich będzie od podstaw szkolić.

Polecamy: